Przejdź do głównej zawartości

Za krótko

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi Opole ’71 był recital Czesława Niemena i jego zespołu. W trakcie tego koncertu przedstawiciel Polskich Nagrań wręczył Niemenowi Złotą Płytę za longplay Niemen Enigmatic. Po burzliwych oklaskach publiczność zaczęła śpiewać artyście Sto lat!

Za długo! – skomentował, zanim, wyraźnie ucieszony, zaczął dziękować słuchaczom za kupowanie jego płyt… Niestety, żyć mu było dane po prostu za krótko, nawet nie dożył siedemdziesiątki. Czesław Niemen odszedł 13 lat temu. 17 stycznia 2004 roku zabrakło kogoś, kogo już zawsze będzie bardzo brakować na rodzimej scenie muzycznej. Artysty Wielkiego i Wyjątkowego.
Pozwalam sobie dołączyć reprodukcję okładki „Teraz Rocka z lutego wspomnianego roku, okładki numeru z pożegnaniem Niemena. Okładki, na której – w wyniku wyboru dokonanego przez  naszego ówczesnego redakcyjnego grafika, Radka Ślusarczyka – znalazło się zrobione przeze mnie zdjęcie Pana Czesława. Pamiętam, jak byłem zadowolony, gdy kilka lat wcześniej  zgodził  się mi zapozować. Oczywiście przez głowę mi wtedy nie przeszło, że ta fotografia kiedyś zacznie się tak smutno kojarzyć. 
   

Komentarze

  1. Panie Wiesławie, piękno- smutny to portret. Mam ten numer Teraz Rocka. Jeśli czyta to pan Radek Ślusarczyk, to piękno -smutny, adekwatny do sytuacji projekt. Pozdrawiam Panów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane.

Popularne posty z tego bloga

Będziemy siadać przy stole, a Marek znów zacznie malować. Rozmowa z Bożeną Ałaszewską.

Gdy rozmawiałem z Markiem Ałaszewskim dla „Teraz Rocka” po ukazaniu się jego albumu Laufer , w pewnym momencie powiedział mi ze śmiechem: Jak będę miał 90 lat, to nie wiem, czy dam jeszcze radę płytę nagrać. Postanowiłem więc nie za dwadzieścia jak możnaby się spodziewać, lecz za dwa lata nagrać następną… 70-letni wtedy Ałaszewski poinformował, że pisze też rzeczy na orkiestrę i chóry, i taka będzie jego następna płyta po ostro rockowym Laufrze … Niestety, nie powstała. Pozostał artystą wydającym co dwadzieścia lat longplay-wydarzenie. Pierwszym i najsłynniejszym jest Mrowisko . Longplay nagrany został dokładnie 50 lat temu, w marcu 1971 roku, a jego zawartość nadal przykuwa uwagę, świetnie się broni.

Nie będę psuł legendy. Rozmowa z Andrzejem Nowakiem.

  Jest naprawdę śliczny   – zapewnił mnie Andrzej Nowak podczas naszej rozmowy w końcu czerwca. A chodziło o jego najnowszego Harleya-Davidsona, model cywilny z 1942 roku, którego z pomocą teścia skompletował i który powiększył jego i tak już imponującą kolekcję motocykli tej legendarnej marki. Andrzej rozmawiał ze mną przez telefon siedząc obok Harleya w swoim warsztacie, wyjątkowo ważnej części jego – jak mawia - „posiadłości” pod Głubczycami, gdzie od lat mieszka z żoną, Justyną, pod ochroną swoich ukochanych pitbulli.

„Na cały świat”( o najlepszych płytach 2023 roku i nie tylko…). Rozmowa z Michałem Wilczyńskim

Początek roku to, jak wiadomo, świetna pora na podsumowania. Także na rozmowę o najciekawszych płytach minionego roku. Z oczywistych powodów będzie to rozmowa głównie o albumach rockowych, bo przede wszystkim rockiem zajmuję się na moim blogu. Na rozmówcę wybrałem - jak w zeszłym roku - Michała Wilczyńskiego, założyciela i szefa wytwórni GAD Records, która także w 2023 roku dorzuciła sporo ciekawego do oferty fonograficznej, dostępnej na naszym rynku.