Przejdź do głównej zawartości

Inaczej

Podejrzewam, że dla części publiczności, która wypełniła Torwar, najbardziej oczekiwanym fragmentem koncertu był ten w wykonaniu rodzinnego duetu. Czesław Niemen śpiewał Dziwny jest ten świat z ekranu nad sceną, żyjąc w archiwalnym materiale z Opola 79. A córka – śpiewała z estrady, interpretując ten ponadczasowy utwór przejmująco osobiście i w odpowiednim klimacie. Na pewno był to wyjątkowy fragment wyjątkowego wieczoru.

Podobała mi się, wydana dwa lata temu płyta Niemen mniej znany, z zaśpiewanymi przez Natalię Niemen późnymi utworami jej ojca, w nowych aranżacjach. Podobał mi się też koncert na Torwarze, na którym byłem w ostatnią sobotę: warszawski koncert trasy Niemen Inaczej, przygotowanej z okazji 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena.
Wokalną bohaterką wieczoru była Natalia Niemen – jak można było się spodziewać, również tym razem brzmiąca oryginalnie i ekspresyjnie. I śpiewając sama, i także z innymi. Na przykład można ją było usłyszeć z Kubą Badachem w Człowiek jam niewdzięczny (sam Badach z dobrym rezultatem zmierzył się z Obok nas). W ogóle tego wieczoru na estradzie Natalia Niemen miała doborowe towarzystwo: utwory Niemena także jeszcze śpiewali - interpretując po swojemu - Stanisław Soyka, Janusz Radek i Sławek Uniatowski. A wszystko to odbywało się z akompaniamentem bardzo kompetentnego zespołu instrumentalnego (pod wodzą Hadriana Tabęckiego, autora aranżacji) i z udziałem potwierdzającego swą klasę wokalnego  Kwartetu Rampa. Na repertuar koncertu złożyły się utwory wybrane niemal z całego dorobku Mistrza. Od Snu o Warszawie po Spodchmurykapelusza. Wspaniałe evergreeny.  Bez względu na różny ciężar gatunkowy i na etap twórczości Niemena, w jakim powstawały (lub je adaptował dla siebie, bo były też cudze kompozycje tak mocno z nim kojarzone, jak Pod papugami czy wspomniane Obok nas).
Aranżacje, choć zdarzało się, iż rzeczywiście bardzo odchodziły od pierwotnych, robiły przekonujące wrażenie. W sumie było to „inaczej” z odpowiednią kulturą i wyczuciem.  Pomysł, aby do Płonącej stodoły dodać folkloryzującą część – naprawdę doskonały. Zaś Bema pamięci żałobny-rapsod zmniejszony do formy dramatycznego songu też bronił się wspaniale. Oczywiście w obu tych przypadkach rola Natalii Niemen jako wokalistki była nie do przecenienia.

Komentarze

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane.

Popularne posty z tego bloga

Nie będę psuł legendy. Rozmowa z Andrzejem Nowakiem.

  Jest naprawdę śliczny   – zapewnił mnie Andrzej Nowak podczas naszej rozmowy w końcu czerwca. A chodziło o jego najnowszego Harleya-Davidsona, model cywilny z 1942 roku, którego z pomocą teścia skompletował i który powiększył jego i tak już imponującą kolekcję motocykli tej legendarnej marki. Andrzej rozmawiał ze mną przez telefon siedząc obok Harleya w swoim warsztacie, wyjątkowo ważnej części jego – jak mawia - „posiadłości” pod Głubczycami, gdzie od lat mieszka z żoną, Justyną, pod ochroną swoich ukochanych pitbulli.

Ważne rzeczy warto mówić. Rozmowa z Robertem Szymańskim.

- Rozmawiamy tuż po tegorocznym festiwalu opolskim. Wzięło w nim udział zaskakująco wiele zespołów z kręgu rodzimego rocka, nawet nadal punkowo-uderzeniowy Proletaryat, dla którego zresztą, mimo blisko czterdziestoletniej działalności, był to pierwszy występ na tej długowiecznej imprezie. Sobotni koncert okazał się bardzo udanym przeglądem dokonań rockowych weteranów, którzy w latach 80. tworzyli u nas estradową czołówkę, ich przeboje świetnie zniosły próbę czasu. Tytuł z pierwszej strony „Super Expressu”: Legendy rocka porwały Opole nie miał w sobie ani trochę przesady.

Coś ze mnie

Przyznam, że niemile zdziwiło mnie, gdy jeden z autorów polskiego „Metal Hammera” zaczął publikować bloki swych recenzji płytowych pod nagłówkiem Przesłuchanie. Akurat tak się składa, że ów nagłówek do prasy wprowadziłem już w pierwszym numerze „Tylko Rocka”, w 1991 roku. I pod tym nagłówkiem ukazywały się przez przeszło dekadę istnienia tego pisma, jak też ukazują się od 2004 roku na łamach „ Teraz Rocka ”, rezultaty moich rozmów z krajowymi muzykami rockowymi (choć był i Ray Manzarek). Rozmów o ważnych dla nich nagraniach i płytach (dodam, że zasadniczo tu chodzi o te zrealizowane przez innych artystów).